Serwery pocztowe IMAP / POP3 / SMTP w Poczta WP zapewniają prawidłową komunikację programów pocztowych z serwerem poczty. Dzięki nim, możesz wysyłać i odbierać pocztę e-mail, a w przypadku poczty IMAP także wyświetlać bieżącą zawartość konta e-mail Poczty WP w dowolnej aplikacji pocztowej na wielu urządzeniach. Jeśli korzystasz z Poczta WP za pomocą przeglądarki internetowej, ta informacja może nie mieć dla Ciebie żadnego znaczenia. Analogicznie aplikacja mobilna WP Poczta także nie wymaga podawania adresów serwerów pocztowych, gdyż jej konfiguracja i uruchomienie odbywają się po podaniu loginu i hasła. Nazwy serwerów poczty IMAP / POP3 / SMTP Poczty WP nabierają znaczenia gdy konfigurujesz skrzynkę pocztową w dowolnej innej aplikacji pocztowej lub jako konto zewnętrzne, np. w poczcie Gmail, Thunderbird, poczta home.pl, Outoook.

Jakie są nazwy serwerów POP3 / IMAP / SMTP dla Poczta WP?

Ważne! Chociaż adresy serwerów poczty przychodzącej i wychodzącej WP Poczta są znane, to do ich działania konieczna jest aktywacja obsługi programu pocztowego na Twojej skrzynce e-mail. Dowiedz się jak aktywować dostęp dla programów pocztowych.

Serwer IMAP: imap.wp.pl
Typ zabezpieczeń: SSL
Port: domyślny lub 993

Serwer POP3: pop3.wp.pl
Typ zabezpieczeń: SSL
Port: domyślny lub 995

Serwer SMTP: smtp.wp.pl
Typ zabezpieczeń: SSL
Port: domyślny lub 465
Serwer wymaga uwierzytelnienia / włączonej autoryzacji SMTP.

Jak aktywować dostęp dla programów pocztowych?

Domyślnie Poczta Wirtualna Polska działa w przeglądarce pod adresem poczta.wp.pl lub w aplikacji mobilnej jej dedykowanej. Jeśli chcesz obsługiwać pocztę WP w innym programie pocztowym lub skonfigurować ją jako konto zewnętrzne, np. poczta Gmail, Poczta home.pl, Thunderbird, Outlook, to konieczne będzie aktywowanie dostępu programów do Twojej skrzynki e-mail.

Aby móc korzystać z programu pocztowego:

  1. Zaloguj się do poczty WP.
  2. Otwórz ustawienia Opcje.

  3. Przejdź do domyślnej sekcji Ogólne, następnie Programy Pocztowe.
  4. W zależności, z jakiego protokołu chcesz korzystać przesuń odpowiednie suwaki IMAP lub POP3. IMAP i POP 3 używa się zamiennie.
  5. W tym momencie możesz rozpocząć konfiguracje programu pocztowego.

Po aktywowaniu jednego z protokołów będziesz mógł rozpocząć konfigurację Poczty WP w dowolnym programie do obsługi poczty elektronicznej. Domyślnie ta opcja jest wyłączona, a służy to zabezpieczeniu konta przed nieautoryzowaną konfiguracją przez osoby trzecie, np. po wykradzeniu loginu i hasła.

Do czego potrzebne są nazwy serwerów Poczty WP?

Nazwy serwerów Poczty WP potrzebne będą Ci do jej konfiguracji w zewnętrznych aplikacjach pocztowych, za wyjątkiem mobilnej aplikacji Poczty Wirtualna Polska. Do jej obsługi wystarczy login i hasło.

Serwer poczty POP3 oraz IMAP odpowiada za odbieranie poczty e-mail, a w programie pocztowym za to, aby poczta pojawiła się w aplikacji i można ją było odczytać. SMTP z kolei odpowiada (ogólnie) za wysyłanie poczty e-mail.

Jeśli poczta ma działać, potrzebujesz więc konfiguracji przynajmniej dwóch serwerów POP3 i SMTP lub IMAP i SMTP. Można także skonfigurować jeden z nich, jeśli przykładowo używamy programu pocztowego z pocztą WP tylko do jej odczytu lub tylko do jej wysyłki (np. urządzenia do skanowania korzystają z SMTP, aby po zeskanowaniu dokumentu przesłać go na adres pracownika).

POP3 czy IMAP?

Duże znaczenie ma to jaki protokół poczty użyjesz w konfiguracji. POP3 odpowiada za odbieranie poczty, ale także jej pobieranie z serwera. To stary protokół, który idealnie sprawdza się tam, gdzie mamy małą skrzynkę e-mail i korespondencję trzymamy tylko na 1 urządzeniu.

Jeśli korzystasz z IMAP a nie POP3, protokół poczty zapewni pełną synchronizację poczty w obie strony. Poczta WP będzie nie tylko widoczna w programie, ale także każdy mail który wyślemy z programu, będzie widoczny w Webmailu, czyli poczcie w przeglądarce. To właśnie IMAP pozwala nam zarządzać CAŁĄ korespondencją z poziomu wielu urządzeń, np. telefonu, tabletu i przeglądarki. Zawsze widzisz podgląd tej samej poczty.