Czy można zastąpić film na YouTube nowym video?

  • Home
  • eksport
  • Czy można zastąpić film na YouTube nowym video?

Jeśli masz swój kanał na YouTube z pewnością wiesz, co oglądają Twoi widzowie. Ale tak jak w przypadku mojego kanału – kliknij tutaj – mogą pojawić się sytuacje, w których popularny film zwyczajnie nie jest już aktualny lub pokazuje rozwiązanie, nie do końca najlepsze jak sugeruje to tytuł filmu czy jego opis.

Platforma YouTube nie umożliwia zastępowania już istniejących filmów, nowymi. Nie ma możliwości podmiany adresu URL czy zrobienia przekierowania. Jeśli oczywiście Twoi odbiorcy trafiają na filmy ze strony WWW, problem da się rozwiązać podmieniając film we wpisie lub tworząc przekierowanie 301. Na YouTube nie jest to jednak możliwe.

Edycja filmów na YouTube

Jeśli opublikowałeś już jakiś film, jedyne co możesz zrobić to edytować go, tnąc, skracając, dodając napisy, karty lub ekrany końcowe. YouTube umożliwia konkretne zmiany na już opublikowanych materiałach video:

  • Przycinanie filmu
  • Dodawanie kart
  • Zmiana tytułu i opisu filmu

Jeśli posiadasz nieaktualny film, zacznij właśnie od zmiany tytułu i opisu, wskazując, że jest to stara wersja nagrania, a sam film posiada nowszy odpowiednik. Następnie uzupełnij karty i ekrany końcowe, aby na każdym kroku użytkownik wiedział, że powinien zajrzeć do nowego materiału. W końcu, kiedy nowe nagranie zyska na popularności, usuń lub ustaw jako prywatny stary film.

Usunąć czy zostawić?

Czy usunięcie filmu z YouTube to zły pomysł? Trudno mówić aby był to pomysł dobry, ale powinieneś wiedzieć, że filmy na YouTube to nie to samo co strona WWW. SEO, pozycjonowanie, w przypadku YouTube istnieje ale w zupełnie inny sposób. Treści na YouTube mogą być rekomendowane lub po prostu odpowiadać na jakieś zapytanie. Kluczowy będzie więc opis filmu oraz tytuł, a także używane tagi. Nie bez znaczenia jest także jakość oraz Twoje zaangażowanie w interakcje z widzami (komentarze). Warto też publikować linki do filmów w popularnych serwisach, gdzie możliwe jest dodawanie postów, zakładanie tematów lub wstawianie linków.

Usuń ale zaplanuj to

Usunięcie filmu jest dobrym pomysłem, jeśli jego dalsza publikacja będzie treścią wprowadzała w błąd lub zwyczajnie nie odpowiada na postawiony mu cel. Jeśli posiadasz wiele filmów generujących ruch na kanale, zaktualizowanie filmu poprzez jego ponowną publikację, niewiele zmieni w popularności kanału. Ze względu jednak na uzyskaną pozycję (np. film odpowiada na kluczowe pytanie zadane w Google) może on nadal stanowić cenne źródło wejść.

Bezpłatny 14 dniowy okres próbny!

Zamów usługę hostingu i testuj przez 14 dni od momentu rejestracji.