Hosting hostingowi nie jest równy czyli o wyborze usługi słów kilka

  • Home
  • CMS WordPress
  • Hosting hostingowi nie jest równy czyli o wyborze usługi słów kilka

W poprzednim artykule opisywałem czym jest domena oraz czym jest hosting i do czego obie są Ci potrzebne. Ustaliliśmy że domena to adres, hosting to przestrzeń. Hosting zapewnia pocztę oraz miejsce na stronę WWW.

http://karczma.edu.pl/2018/co-to-jest-domena-internetowa-i-do-czego-moge-jej-uzyc/

W artykule dot. hostingu zacząłem nieco rozpisywać się nie tylko o jego typie (do tego dojdziemy w osobnym materiale) ale o tym, skąd wynika różnica w cenie usług różnych dostawców oraz atrakcyjność oferty czy też zainteresowanie nią.

http://karczma.edu.pl/2018/co-to-jest-hosting-internetowy-i-do-czego-jest-mi-potrzebny/

Generalnie  tanie nie musi być złe, a drogie nie musi być najlepsze, ale…

Po zapoznaniu się poprzednimi artykułami, powinieneś domyślić się, dlaczego w sieci każdy poleca inne usługi. Dlatego, że zróżnicowana oferta usług, dostępnego oprogramowania, interfejsów graficznych, parametrów bezpieczeństwa, zakresu pracy supportu oraz lokalizacji serwerów i obecność pośredników, powoduje, że każdy może wybrać usługę dopasowaną do swoich potrzeb, portfela, ale i umiejętności zarządzania taką usługą.

Przeczytaj także:

Niestety to właśnie o tym ostatnim czynniku, wiele osób zapomina polecając konkretne usługi. Być może oferta firmy X jest tańsza, a firmy Y bardziej elastyczna, ale dopiero wybór oferty Z sprawi, że nawet osoba nie znająca się na tematyce IT, poradzi sobie z dodaniem konta pocztowego i uruchomieniem strony WWW. Gdy nauczy się podstaw, dojdzie do etapu, w którym pozna lepiej swoje potrzeby i będzie gotowy wybrać inne rozwiązanie. Inne, tj. lepsze, mocniejsze, pozostając z tym samym dostawcą lub zmieniając całkowicie firmę hostingową.

Jednak na cenę, elastyczność, łatwość obsługi, dostępność, atrakcyjność rozbudowy portfolio usług, składa się wiele czynników, w tym drobiazgów, jak dostępność Biura Obsługi Klienta, dostępność dokumentacji, pomoc przy prostych i trudnych sprawach, praca w weekendy, bezawaryjność, itp.. Cena nie musi wyrażać niczego, ale jednocześnie powinna zwrócić uwagę na zaplecze usługi – na co przekłada się ona i co firma może mi zaoferować w kolejnych miesiącach i latach.

Internet pełen informacji i trudnych decyzji

Przeglądając dyskusje na forach i grupach, często użytkownicy bazują albo na cudzym doświadczeniu, albo posługują się argumentami, które kompletnie mnie nie dotyczą. Nie wiem jaki mają lub mieli problem oraz czy faktycznie rozwiązaniem była zmiana hostingu czy może problem z ich stroną WWW. A może zamiast uczyć się nowego panelu klienta, woleli korzystać z popularnych rozwiązań, które niekoniecznie mogą być łatwe czy atrakcyjne dla mnie.

Kolejna sprawa to support, który może być mi potrzebny tylko do zgłaszania problemów z działaniem mojej usługi, a może stanowić źródło cennych informacji. Nieliczne firmy posiadają własne Biuro Obsługi Klienta, w którym utrzymują dziesiątki pracowników gotowych do kontaktu z klientem i zapewnienia mu pomocy.

Dzierżawienie i odsprzedaż usług powoduje, że firma może obniżać koszty. Staje się resselerem co oznacza że sprzedaje tylko tyle usług ile jego klienci kupują, a administrator serwera zapewnia dostępność. Jeśli jednak firma zarządza samemu usługami, potrzebuje utrzymać swoich obecnych klientów ale i posiadać stosowny zapas zasobów do dalszej sprzedaży.

Posiadanie własnego zaplecza serwerowego pozwala na pełną kontrolę nad usługami ale nie jest darmowe.

Aby minimalizować koszty, wprowadza się gotowe rozwiązania (oprogramowanie, panel, itp.) ale dysponując środkami, można zainwestować w jego rozbudowę, zmianę, wprowadzenie niestandardowych rozwiązań, które przełożą się, np. na prostotę jego obsługi.

A przecież cechą charakterystyczną hostingu jest prostota obsługi, sprowadzająca się do zarządzania usługą za pomocą przyjaznego interfejsu, panelu, graficznego. Każda akcja, opisana jest jednym przyciskiem, a więc aby dodać konto e-mail, po prostu klikamy Dodaj skrzynkę e-mail, nadając jej hasło i nazwę. Panel i dostępne narzędzie wprowadza administrator serwera.

Aby administrator serwera oraz hostingu mógł w łatwy sposób kontrolować zasoby i zapewnić Ci ciągłość świadczenia usługi hostingowej, wprowadza one pewne ograniczone zasoby i parametry bezpieczeństwa. Dlatego hosting nie w każdym przypadku będzie dobrą usługą. Raz: jeśli potrzebujesz nielimitowanych zasobów, dwa: kiedy chcesz w pełni kontrolować jego oprogramowanie, w tym oprogramowanie potrzebne do działania docelowej aplikacji.

Dlatego też wyróżniamy dodatkowe typy hostingu, np. hostingu VPS, hostingu SEO, Hostingu resseler, ale i różne typy serwerów, np. VPS, dedykowane, itp. dopasowane do potrzeb użytkownika, a więc i jego priorytetów, kiedy np. zależy nam na elastyczności usługi i dostępie do zasobów, ale nie chcemy ponosić kosztów niewykorzystanej przestrzeni a zarazem zatrudniać administratora, lub odwrotnie, kiedy chcemy wprowadzić własne rozwiązania i mieć pełną kontrolę.

Kluczowa może okazać się też lokalizacja serwerów i prawo pod które one podlegają, technologia zastosowana przy ich uruchamianiu i zarządzaniu nimi, bezawaryjność, itp..

Wybierając hosting, znaczenie mają też wspomniane limity narzucone przez administratora serwera, a więc parametry bezpieczeństwa, które w ramach usługi hostingu mogą zarówno ograniczyć ilość uruchamianych serwisów, ale i zapewnić ich nieprzerwane działanie.

Podsumowanie

I tak koło się zamyka, a każdy z w/w elementów w mniejszym lub większym stopniu wpływa zarówno na zadowolenie Klientów, ale i atrakcyjność usługi, jej dostępność, no i cenę. Dlatego o ile porady w internecie są cennym źródłem informacji, to jednak od czegoś trzeba zacząć, tak aby się nie sparzyć.

Całość przekłada się na to o czym pisałem na początku, inaczej ofertę będzie postrzegał nowy użytkownik, który ma prawo nie znać się, inaczej spojrzy na to doświadczony użytkownik, który oczekuje ceny adekwatnej do swoich potrzeb, a nie usługi na wyrost. Ale i tu nie tylko należy kierować się ofertą konkretnej usługi hostingowej u konkretnego dostawcy, ale także wyborem właściwej usługi hostingowej czy serwera.

Nie ma na rynku dwóch takich samych usług.

Korzystam z usług home.pl i cenię to sobie. Czy jest drogo? Porównując parametry bezpieczeństwa, portfolio firmy, zmiany, rozwój i ani jednej awarii przez 7 lat – uważam, że nie jest drogo, nie jest tanio. Czyli jak jest? Bezpiecznie. Do tego tematu wrócę jednak w przyszłości.

Ten artykuł nie jest sponsorowany. Wyrażam w nim swoje prywatne zdanie i na nim opieram wiedzę, którą się dzielę. Masz prawo wyrazić swoje zdanie, masz prawo nie podzielać mojego. Uszanuj jednak moją pracę. 

Bezpłatny 14 dniowy okres próbny!

Zamów usługę hostingu i testuj przez 14 dni od momentu rejestracji.