Jak na Instagram dodać zdjęcie bez przycinania?

 • Home
 • eksport
 • Jak na Instagram dodać zdjęcie bez przycinania?

Instagram lubi kwadratowe zdjęcia i taki format przyjął się na stałe w serwisie społecznościowym. Nie każdemu to odpowiada, bo w końcu chcąc pokazać coś szerszego lub opublikować zdjęcie wykonanie w standardowym formacie, może okazać się, że najciekawsze fragmenty kadru zostaną usunięte.

 • Ważne! Z tego artykułu dowiesz się w jaki sposób dodawać zdjęcia bez przycinania za pomocą aplikacji Instagram. Innym rozwiązaniem jest dodawanie zdjęć wcześniej edytowanych z zewnętrznych aplikacjach, które umożliwiają, np. dodanie tzw. ramki.

 

Kiedy uruchomiono serwis społecznościowy Instagram, użytkownicy mogli przesyłać tylko kwadratowe zdjęcia. Taka była koncepcja i takie rozwiązanie zapewniało spójność między kolejnymi publikacjami. Nadal większość publikacji w serwisie Instagram jest kwadratora.

W większości przypadków kwadratowe zdjęcia są ok, jednak ich format wpływa mocno na kompozycję całego obrazu/zdjęcia. O ile w większej części wygląda to nawet fajnie, publikując portret lub zdjęcie krajobrazu, taki rozwiązanie może okazać się fatalne dla całej kompozycji zdjęcia.

DoSieci.pl to ponad 12 lat doświadczenia w branży IT. Oferujemy szybki i niezawodne usługi hostingowe.

W raz z rozwojem serwisu wprowadzono docelowo możliwość zmiany formatu publikowanego obrazu i tak nie ma dziś problemu aby dodać zdjęcie panoramiczne czy pionowy portret. Nadal jest to obarczone pewnymi ograniczeniami, ale docelowo rozwiązuje to wiele problemów z dodaniem zdjęć bez przycinania na Instagram.

Jaki rozmiar zdjęć Instagram można publikować?

Możesz publikować zdjęcia o maksymalnym rozmiarze 600 x 600 dla zdjęć kwadratowych, 1080 × 607 dla krajobrazów i 480 × 600 dla portretów. Jak widzisz zdjęcia mają określone proporcje. Nie martw się rozmiarem w ilości px, gdyż posiadając nawet większe zdjęcie, aplikacja Instagram sama dopasuje je do wymaganego formatu. Czy w tej sytuacji oznacza to że da się dodać na Instagram zdjęcie bez przycinania?

Na tej podstawie wiesz już, że Instagram akceptuje zdjęcia kwadratowe (domyślnie je robi i domyślnie kadruje do tego formatu). Możesz też publikować zdjęcia pionowe i poziome. Mają one lekkie ograniczenie formatu (4:5 i 5:4) ale i tak może okazać się to lepsze niż publikowanie zdjęcia kwadratowego.

Możesz też korzystać z zewnętrznych aplikacji i samemu edytować kadr dodając odpowiednie ramki i wypełnienia aby uzyskać pożądany efekt.

Jak na Instagram dodać zdjęcie bez przycinania?

Jesteś w stanie opublikować zdjęcie na Instagramie bez konieczności przycinania go. Możesz też skorzystać z wielu dedykowanych aplikacji, które pomogą Ci w przygotowaniu właściwego kadru dla już wykonanego zdjęcia, rozszerzeniu jego rozmiaru, np. o dodatkowe tło.

Publikując zdjęcie na Instagram powinieneś wiedzieć, że:

 • jeśli robisz zdjęcie za pomocą aplikacji kamera wbudowanej w Instagram, zdjęcie automatycznie zostanie zrobione w „kwadracie”. Pozostanie tylko edytować jego wygląd, nałożyć filtr i opublikować,
 • jeśli publikujesz własne zdjęcie masz kilka opcji wyboru, np. edytować jego wygląd z innej aplikacji umożliwiającej dodanie zdjęcia bez przyciniania w Instagram Stories lub wykadrować je bezpośrednio w aplikacji.

Poniżej znajdziesz instrukcje dla wszystkich sytuacji.

 1. Otwórz Instagram i utwórz nowy post  (znak plus +).
 2. Wybierz obraz ze swojej kolekcji lub zrób zdjęcie.

Zdjęcie zrobione aparatem w aplikacji Instagram

Jeśli robisz nowe zdjęcie na Instagram, jak napisałem wyżej, będzie ono od razu dopasowane do najpopularniejszego formatu tj. kwadratu.
Jak na Instagram dodać zdjęcie bez przycinania?

Zdjęcie publikowane z galerii zdjęć

Jeśli wybierzesz własne zdjęcie, pionowe tj. portretowe lub poziome, np. krajobrazowe to będziesz mógł skorzystać z ikony przycinania/kadrowania.

 1. Wybierz ikonę małego przycinania w lewym dolnym rogu głównego ekranu obrazu.
  Jak na Instagram dodać zdjęcie bez przycinania?
 2. Dostosuj obraz w siatce, aż będzie to tak, jak lubisz.

Zwróć uwagę, że nawet kadrując masz pewne ograniczenia dotyczące wymiarów: możesz publikować zdjęcia o maksymalnym rozmiarze 600 x 600 dla zdjęć kwadratowych, 1080 × 607 dla krajobrazów i 480 × 600 dla portretów. Zwróć uwagę na proporcje.

Jak na Instagram dodać zdjęcie bez przycinania?

Bezpłatny 14 dniowy okres próbny!

Zamów usługę hostingu i testuj przez 14 dni od momentu rejestracji.